Kuba - Kubánské doutníky

Kdo by si rád nevykouřil KUBÁNSKÝ DOUTNÍČEK😃
Ve Viňales uvidíte nejen zajímavé mogoty, kde se proháněl major Jiří Hradec, ale také plantáže tabáku a domy na jeho sušení. Na Kubě se pěstuje jeden z nejlepších tabáků na světě.
♣
Vueltabajo je oblast západní provincie Pinar del Río, která je považována za jednu z nejúrodnějších na planetě. Je to také jediná oblast, kde se sbírají všechny potřebné listy na výrobu doutníků. (Capa-horní, poslední vrstva doutníku, capote -do ní se balí tzv. tripa -vnitřek doutníku).
Když v roce 1492 připlul Kryštof Kolumbus k břehům Kuby, uviděl poprvé domorodce kouřit tabák. Indiáni se tomuto požitku oddávali tak, že vdechovali nosem kouř stéblem smotaným ze zkroucených listů tabáku, nazývali ho COHIBAS.
Evropané nejdříve tento zvyk domorodců považovali za démonický. Nakonec je ale kouření tabáku zlákalo a tabák se začal šířit do světa. V Evropě se v té době tabák pěstoval jen pro lékařské účely (léčení infekcí na obličeji, uštknutí hady, uvolnění dýchacích cest apod.).
♣
Kubánci jsou na své doutníky pyšní. Svou láskyplnou péči mu věnují od zasetí semínek až po zmizení kouře, vůně a popela.
Kouření dobrého kubánského doutníku se stalo velkým požitkem.
Vyrábět doutník je umění a jeho kouření je šlechtický obřad. Kouř se nepolyká. Kubánci se necítí dobře s někým, kdo má naspěch a ocení, když si doutník vychutnáte, nejlépe s dobrým kubánským rumem.
♣
První manufaktury na výrobu doutníků byly na Kubě založeny v polovině XIX. století.
Existují tři různé metody výroby doutníků. Ruční, vše se dělá ručně. U mechanické metody je vše strojově a u smíšené je vše strojově, pouze capa (poslední vrstva) se dává ručně. Jsou různé velikosti doutníků a mají více než 65 odstínů hnědé barvy. Doutníky se uchovávají v dřevěných krabicích z cedru. Ideální vlhkost pro udržení doutníků v perfektním stavu je 70%.
♣
Kubánské doutníky se vyvážejí do mnoha zemí. V poslední době především do Evropy a Číny. Před obchodním embargem se do USA vyváželo 30.000.000 doutníků ročně.
Říká se, že prezident Kennedy si před uvalením embarga objednal tisíc doutníků. Zřejmě si myslel, že embargo bude trvat jen rok, což by měl 3 doutníky na den. Tenkrát netušil, že embargo bude trvat tak dlouho (trvá dodnes). Pokud by bylo embargo zrušeno, tak by mohlo být z Kuby do USA vyváženo až 70% celkové produkce.
♣
Důležité místo ve fabrice na výrobu doutníků měl předčítač. První dílna, kde se četlo během práce byla El Figaro v Havaně v roce 1865. Její majitel Juan Rivas Agramunt si pamatoval, že v jeho rodné zemi se ve fabrice na korek četly romány a zajímavé články a tak se dohodl s 300 zaměstnanci tabákové továrny, že se budou střídat v předčítání. Ostatní vždy předčítači pomohli dosáhnout jeho denní kvótu počtu doutníků. Později do továren začali docházet lektoři, kteří četli denní tisk a romány.
Proto jsou také některé doutníky pojmenované podle hrdinů známých románů. Dnes se většinou čtou zprávy, nebo se hlásí zprávy z rádia.
Nejznámější značky kubánských doutníků
COHIBA
Prestižní značka, založena v roce 1966 pro diplomatické úředníky. Cohiby kouřil i Fidel Castro. W.Churchill ironicky říkával „vždy mám Kubu na svých rtech“. Tyto doutníky také kouřil John Kennedy. Říká se, že Mark Twain kouřil tři doutníky za hodinu. Říkával: „jestli se v nebi nemůže kouřit, tak se mnou nepočítejte“. Tyto doutníky s oblibou také kouří Robert de Niro, Arnold Schwarzenegger, Jack Nicolson, Demi Moore, S. Stone a další.
MONTECRISTO
Značku založil v roce 1935 Alonso Menendez a Jose Garcia z Asturie. Před několika lety byl vyroben nový typ doutníku Montecristo – Edmundo, na počest hrdiny románu Alexandra Dumase - Hrabě Monte Cristo.
ROMEO YJULIETA
Registrované v roce1897, Španělem Inocenciem Alvarezem. Je třináct druhů těchto doutníků, různých velikostí a chutí.
PARTAGAS
Založena v roce 1845 Kataláncem Partagasem. Jedna z nejslavnějších značek. Továrna Partagas v Havaně je nejstarší továrna.
SANCHO PANCHA - z roku 1848, silné chuti
VERGAS - mladá značka
EL REY DEL MUNDO
BOLIVAR
FLOR DE CANO
PUNCH
HOYO DE MONTERREY
A další
♣
Kuriozita 🙂🙂
V listopadu v roce 2011 byl vyroben doutník Habano dlouhý 81 m od Joseho Castelra. Jde o rekord, který je zapsán v Guinesově knize rekordů jako nejdelší doutník na světě.
Zpět do obchodu